Ki őrzi az őrzőket?
Önmagunk ismerete, az erősségek és gyengeségek ismerete mellett a felnőttképzési ellenőrzésre felkészülés szubjektív tényezőinél a másik döntő elem: ki, azaz kik jönnek ellenőrzésre. Magyarul, kik lesznek a felnőttképzési szakértők. Még magyarabbul, kik lesznek az ellenőrök.
A mai írás az ellenőrök személyének és az ellenőrzés eredményére okozott hatásuknak a boncolgatására tesz kísérletet. Ez a felkészülés első fázisának a második lépése.
Az eddigi írásokban azt kezdtük el megvizsgálni, mi a szerepe az ellenőrzésnél a felkészülésnek. Hogyan érdemes felkészülni, egészen pontosan elkezdeni a felkészülést. Megállapítottuk, hogy a lehetséges felkészülésbe, Szun-ce után szabadon, önmagunkkal, önmagunk és cégünk tudatos ismeretével érdemes belefognunk.
Azt is láthattuk, hogy alapvetően az ellenőrzés érdekkonfliktus. Olyan érdekkonfliktus, amelyből potenciálisan háború is lehet. Éppen ezért, sok múlik a konfliktusban szereplő felektől.
A konfliktusok nagy részének – nem mindegyiknek, van többszereplős konfliktus is – két szereplője van.
Szun-ce logikáját továbbfolytatva, önmagunk megismerése után ismerjük meg az "ellenfelet".
A felnőttképzési ellenőrzésnél ez a felnőttképzési szakértő, köznyelven, ellenőr.
Ahogy minden ember más és más, úgy minden ellenőr más és más. Hivatalosan a felnőttképzési szakértők, ellenőrök köre 2001 után, a legelső felnőttképzési törvény hatályba lépésével jött létre. Nem sokkal a kezdés után kezdtem bele ellenőri pályafutásomba, 2003-ban. Alapvetően a saját cégem akkreditációjához akartam információkat gyűjteni.
Rögtön az első továbbképzésen körbenéztem. A harmincas éveim elején jártam. Sok kortársat nem láttam. Akkor az ellenőrök nagy része, ahogy szokás mondani, 50 és a halál között volt. A legtöbbjük OKJ-s és szakképzési, és/vagy állami berkekből jött. Ott voltak a felnőttképzést ellenőrző ellenőrök között nagy felnőttképző és szakképző cégek közvetlen és közvetett szakemberei, vezetői.
Ezek a tények külön-külön azért fontosak, mert információt adnak hozzá a felnőttképzési szakértőknek az ellenőrzéseken olykor tapasztalható habitusához.
Mára már több a fiatal, mint akkoriban, azonban, ahogy egy helynek is lehet "szelleme", úgy egy körnek is vannak meghatározó szellemi elemei, amelyek akár évtizedeken keresztül is éreztetik hatásukat.
A felnőttképzési ellenőrzést úgy képzeld el, hogy olyan, mintha úgy fociznál, hogy a te kapud, amelyre az ellenőrök játszanak kb. 1 kilométer széles és 10 méter magas, az ellenőrök kapuja, amire te játszol, meg akkora, mint a focilabda. Az ellenőrzés egy ilyen játék. Ezt tudják az ellenőrök is.
Ellenőrzöttként nyerni nem nagyon tudsz, esetleg a döntetlenre játszhatsz. Az ellenőrök garantáltan nyernek. A kérdés csak az, hogy milyen mértékben.
Állítólag – én nem tudom, tornából inkább fel voltam mentve, mint tornáztam, a sportról csak annyi tudomásom volt, hogy létezik – a sportolók mindig többre készülnek, mint amit majd tenniük kell egy megmérettetésnél.
A módszer felhasználható felnőttképzési ellenőrzésre felkészülésnél is.
Képzeletben hívjuk elő a legszigorúbb és legigazságtalanabb tanárt. A mozdulatai. A szavai. Akár van sapka, akár nincs, mindegy, nem számít.
Egy füst alatt készen áll a legkíméletlenebb ellenőr jellemrajza. Kevesen vannak ilyenek. Ennek ellenére, sosem árt, ha felkészülésnél a létező legkellemetlenebb forgatókönyv is előkerül. Aztán, ha élesben nem ilyen lesz, legfeljebb nagyobb lesz az öröm.
Különbözőek vagyunk, az ellenőröknél legtöbb esetben azonban fellelhető egy legkisebb közös többszörös: el akarnak téged kapni.
Érdekes tény, hogy felnőttképzési ellenőrzésnél viszonylag sok ellenőr tanár, vagy az volt valaha. Ahogy a felnőttképzési szakmai vezetőknél, a felnőttképzési szakértőknél is, az andragógus csak egyike a lehetséges végzettségi feltételeknek. Sőt, lehet felnőttképzési szakértő egy szakember tanári diploma nélkül is. Lásd: 14/2014. (III.31.) NGM rendelet 2. §
Mi jellemző a főleg OKJ-s, szakképzéses, poroszos módszeren nevelkedett tanár-ellenőrökre? Eltaláltad. A hibák lesznek a főszereplő.
Ellenőre váltogatja, hogy milyen mértékben és hogyan.
Általában ketten jönnek, de vannak esetek, amikor hárman. Egy vezető ellenőr van. Közel 200 eset után, meglátásom szerint, a jegyzőkönyvbe döntő többségben az fog bekerülni, amit a vezető ellenőr akar, hogy bekerüljön.
Felkészülésnél, amikor tudható, személy szerint, hogy kik fognak jönni, potenciálisan, az ellenfél megismerése végett, érdemes lehet megguglizni az adott ellenőrt.
Hány éves? Honnan jön? Mi a háttere? Mit lehet róla tudni? Esetleg konkurencia, vagy közvetett konkurencia érdekkörébe tartozhat? Ez utóbbi különösen érdekes kérdéskör, legfőképpen, ha a 2016. évi CL. törvény 2. § (2) b) pontját nézzük, amely többek között az egyenlő bánásmódról, részrehajlásról, azaz annak hiányáról szól.
Az ellenőrzés a hibák, szaknyelven szólva, nem-megfelelőségek feltárásáról szól.
Sok ilyen eseményt láttam, tapasztalatom szerint több módszer van arra, hogy a hibák előkerüljenek. Ezek közül most két szisztémát nézünk meg.
Az egyik módszer a formai hibák feltárása. A módszer lassú, mivel számtalan dokumentációt szükséges átnézni, igaz, azokat amúgy is át kell nézni, viszont szinte száz százalékban garantálható a hatékonysága.
A hatékonysága abban rejlik, hogy emberek vagyunk, és hibázunk. Éppen ezért, nem létezik tökéletes dokumentáció. Főleg többéves cégeknél. Előbb-utóbb lehet találni formai hibát.
Ennél a módszernél a tapasztaltabb ellenőrök a nem gyakori képzésekbe néznek bele. A ritkán előforduló képzések sokszor formai hibák tárházát szolgáltatják. Aztán, mint a cseresznyék, egyik formai hiba húzza maga után a másikat, egészen odáig, hogy a cégvezető az ellenőrzés végén már azt sem tudja, hogy fiú-e vagy lány.
A másik hibakereső módszer az ellenfél erősségére koncentrál. Kegyetlenebb ellenőr típusokra jellemző. Ez az a stratégia, amikor az ellenfél hadvezérét lelövik, a sereg darabjaira hullik. Az ellenőr ilyenkor a cégvezető, a cég erősségére lő (lehet ez tárgyi feltétel, például jól néz ki a helyszín és büszke rá a cég, vagy szakmai feltétel, tapasztalat firtatása, a cég legjobb képzése) és ha ügyesen, oldalról, nem direktbe, célozza meg, akkor könnyen elérhet egy kisebbfajta pszichológiai összeomlást az ellenőrzött cégnél. Onnantól kezdve pedig az ellenőr hátradől.
Ezeket az eseteket meg lehet előzni, a módszerek eredményességét, ha nem is teljesen hatástalanítani, de valamennyire semlegesíteni lehet.
Az első fázis első lépésével, önmagunk ismeretével, erről beszélgettünk az előző írásban. Ebben az írásban a második lépéssel, az ellenőrök személyiségének, személyének alapvető elemzésével próbáltunk még átfogóbb képet adni a felkészülés kezdeti szakaszához.
A felkészülés kezdeti szakaszának még van egy faktora. Egy olyan szempont, egy olyan terület, amit a legtöbben legszívesebben kihagynának. Mindemellett, az ellenőrzés sikerességének, a cég szempontjából, egyik meghatározó alapköve lehet. Egy olyan eszköz, amelyet kevesen ismernek, még kevesebben használnak, habár sokszor bizonyította eredményességét.
Mi ez?
Itt tudsz róla olvasni.
Comments
Post a Comment