Miről szólnak majd az írások
Felnőttképzési céged van, vagy felnőttképzési cégnek dolgozol és van felnőttképzési engedélyed.
Előbb-utóbb biztosan számíthatsz ellenőrzésre.
A célom az írásokkal az, hogy egyfajta "önvédelmi" információk jelenjenek meg felnőttképzési intézményvezetők részére, egy felnőttképzési ellenőrzés esetére.
Ahogy Francis Bacon mondta, "A tudás hatalom." A felkészülés fél siker, ez így van felnőttképzési ellenőrzésnél is. Érdemes a felkészülést már a működés közben megkezdeni.
Az ellenőrzés pszichológiája az érdekkonfliktuson alapszik. A két résztvevő félnek eltérnek az érdekei.
A felnőttképzési szakértő, köznyelven ellenőr, a hibáidat akarja megtalálni. Ahogy az ellenőri tréningeken a résztvevőktől sokszor elhangzott, "el akar kapni". Lehetőség szerint minél szaftosabb, vagy szaftossá tehető hibával, ami természetesen sok pénzbe is kerül az ellenőrizendő cégnek, annál jobb. A felnőttképzési intézmény vezetője pedig leginkább azt szeretné, ha hagynák őt békében dolgozni. Ha talál is hibát az ellenőr, azok ne nagy hibák legyenek.
Ha vannak is hibák, mert olyanok a szabályok, hogy garantáltan fog hibákat találni, ne nagyítsa fel őket úgy, hogy a végén a saját anyja sem ismer rá a nem megfelelőségre.
Az ellenőrök és az intézményvezetők különbözőek.
Vannak esetek, amikor a feleken és nem elsősorban a tényeken múlik, hogy az ellenőrzésen az érdekkonfliktusnak mi lesz az eredménye.
Ha azok közé tartozol, akik már képviseltek céget, intézményt egy felnőttképzési ellenőrzésen, akkor máris előnnyel indulsz. Ha konfliktusos, akár indokolatlanul ellenséges volt az ellenőrzés, akkor duplán előnnyel indulsz. Már láttál karón varjút.
Mellette szeretném felhívni a figyelmedet, hogy egy, vagy akár két ellenőrzésből még nem lehet messzemenő következtetéseket levonni.
Ki mondja ezt és miért mondja ezt?
Pásztor Eszter, Stella vagyok, hivatalos nevemen Pásztor Eszter Júlia.
2003-tól 2017-ig voltam hivatalosan hatósági felnőttképzési szakértő, azaz, köznyelven ellenőr. 2010-ben dolgoztam utoljára a hatóságnak. Most már nem hosszabbítom meg az ellenőri engedélyemet.
Ez alatt az idő alatt a felnőttképzési szakértőknek többször kellett pályázniuk, hogy meghosszabbítsuk a felnőttképzési szakértői státuszunkat, ez nem volt automatikus. Valamint többször vizsgáztunk is. Minden szakértői vizsgámat kiváló eredménnyel zártam. Sajnos, papírt nem kaptam az eredményről, csak magát a tényt, hogy továbbra is felnőttképzési szakértő lehetek, meg a felnőttképzési szakértői engedélyt és anno az igazolványt.
Először azért jelentkeztem felnőttképzési szakértőnek, ahová külön pályázni kellett a minisztériumba, akkor talán éppen munkaügyi minisztériumba, mert terveztem a saját cégem akkreditációját. Akkor két éve volt saját felnőttképző cégem, előtte Budapest akkori legnagyobb nyelviskolájának voltam az angol szekció vezetőtanára. Angolból van egy Bachelor of Education és egy Master of Arts diplomám.
(Lábjegyzet: az utóbbi időben elterjedt téveszme, hogy felnőttképzésben csak andragógusok taníthatnak, vagy lehetnek vezetők.
Szép is lenne. :-) Megszűnne szinte teljesen Magyarországon a felnőttképzés, a felnőttképzők zöme bezárhatná a kapuit, a felnőttképzési szakértők nagy része munka visszaadhatná az engedélyét.
A tény: több választási lehetőség van a szakmai vezető végzettségére, csak az egyik az andragógus. A másik: bármilyen pedagógiai diplomával és 3 év felnőttképzési tapasztalattal lehetsz szakmai vezető felnőttképzésben, nyelvi képzéseknél nyelvtanári diplomával.
Az oktatóknak a tanári diploma tökéletes, sőt, vannak olyan képzéstípusok és/vagy képzéstípusok órái, ahová tanári diploma sem kell! Ha nem hiszed, járj utána a 2013. évi LXXVII. felnőttképzési törvény végrehajtási rendeletében: 393/2013. (XI. 12.) Korm. rendelet 16. §
2013. szeptember 1. előtt pedig a választási lehetőségek között az is ott volt, hogy a szakmai vezetőknek felnőttképzésben nem volt kötelező a tanári diploma, csak bármilyen diploma és 3 év oktatói gyakorlat.
De felesleges is ezt külön leírnom, felnőttképzéssel foglalkozol, ezeket a tényeket pontosan tudod.)
Mint később kiderült, nem én voltam az egyetlen cégvezető, akinek a kezdetekkor az eszébe jutott, hogy ha már úgyis akkreditációt akar, akkor érdemes bekerülnie azok közé a felnőttképzési szakértők közé, akiket a hatóság kiküld, hogy ezeket az akkreditációkat ellenőrizze.
A felnőttképzésben köztudott tény, hogy a legtöbb nagy és/vagy prominens állami kapcsolatokkal rendelkező felnőttképző cégnek a közvetett, és/vagy közvetlen emberei ott vannak a felnőttképzési szakértői körben. Abban a körben, akik az engedélyeket ellenőrzik.
Ezt nem árt, ha tudod.
Pár éve dolgoztam a hatóságnak, mint felnőttképzési szakértő, köznyelven: ellenőr – sőt, innentől kezdve ez lesz itt a megnevezés – és ismerős cégek kezdtek felkeresni, hogy vállalom-e a felkészítésüket az akkor akkreditációnak nevezett állami engedélyre. Hiszen, mondták, meg én is tudtam, vannak ellenőrök, akik adnak tanácsot.
Elkezdtem képviselni cégeket. Aztán olyan sikeres lett, hogy piacvezetői pozícióra tett szert.
Megközelítőleg 8 évig abból éltem, hogy hibákat kerestem. Hiszen, amikor egy ügyfél felkeresett, már amikor elmondta, hogy mit szeretne, már akkor végigzongoráztam a fejemben, hogy milyen pontokon köthet bele a dologba a hatóság. Hiszen annyi ellenőrzést után logikus következtetés, hogy mindenre és mindennek az ellenkezőjére érdemes felkészülnöd.
Itt térünk vissza ahhoz, hogy egy-két ellenőrzésből nem lehet statisztikát készíteni.
Megközelítőleg 200 helyszíni szemlén képviseltem ügyfeleket, ezek nagy többsége a 2013 előtti intézményakkreditáció volt. Az akkori helyszíni szemlék olyanok voltak, mint most egy ellenőrzés.
Innen jön a tapasztalatom. Két éve nem készítek fel felnőttképzési engedélyre, azt befejeztem.
Az ellenőrzések terén nem kevés tapasztalatom van.
A 200 esetből nem volt két egyforma ellenőrzés.
Sőt. Olyan is volt, hogy egy adott ellenőr teljesen máshogy viselkedett X cégnél, mint Y cégnél.
Nem csak képviseltem cégeket az ellenőrzésen, hanem voltak olyan esetek, amikor az ellenőrzés már megtörtént és a cégvezető utólag jött hozzám azzal, mi történt.
Egy hatósági ellenőrzés stresszes dolog. Egy másodpercre sem lehet lazítani, akkor sem, ha nem a te cégedet képviseled. Ha pedig saját cégedet képviseled? Huhhh. Tudom, mert képviseltem saját cégemet is felnőttképzési eljáráson. Nem csak mentálisan, hanem pszichológiailag is nehéz helyzet.
Nem véletlenül mondta állítólag Abraham Lincoln, aki sokáig ügyvédként dolgozott, hogy az az ügyvéd, aki saját magát védi, nos, annak az ügyfele egy ostoba bolond.
Ha saját magadat véded egy ellenőrzésen, nem árt, ha felkészülsz. Akkor sem, ha más véd téged, érdemes információkkal megerősítened magad.
Ehhez talán lehet majd itt találni egy-két írást.
A következő rész: hogyan készítsd fel önmagad az ellenőrzésre
Comments
Post a Comment