Hogyan vágj bele a felnőttképzési ellenőrzésbe?
A felnőttképzési ellenőrzés konfliktushelyzet.
A felnőttképzési ellenőrzés könnyen háborúvá válhat.
A felnőttképzési ellenőrzés a meg nem szűnő, folyamatos hibakeresés szférája.
A felnőttképzési ellenőrzés a hatalomról szól, arról, mit tehet meg a hatalom.
Ott ülsz, cégvezetőként, vagy szakmai vezetőként egy képző cégnél, és olvasod a levelet, jön a felnőttképzési ellenőrzés.
Valószínűleg kis cég vagy, aki próbál valahogy megkapaszkodni, megélni és előrejutni.
(Lábjegyzet: Ha a "haveri kör" tagja lennél, legyünk őszinték, akkor nem ezt a blogot olvasnád. Először is, állítólag valószínűleg pontosan tudnád, hogy nem kapsz ellenőrzést, vagy tudnád, mikor. És most éppen szorgosan valakinek a hátsó fertályából lógna ki a fejed, miközben sms-t írnál hasonló témában egy másik ülőgumónak.)
Egy szó mint száz, kis cég vagy, kísérletezel azzal, hogyan tudsz megélni felnőttképzésből.
Lehet, a pályázatok és az engedély csak egy része, egy kis része az életednek.
És most felnőttképzési ellenőrzésed lesz.
Te nem a pályázatok miatt vágtál bele a felnőttképzésbe.
Téged nem az érdekel, hogy egy újabb, sablonos, az állam szája íze szerinti, se íze, se bűze képzést "lenyomj". Te nem olyan vagy, mint sokan mások, akik nem fejlesztettek semmit, ellenben karriert csináltak a beömlő EU-s pénzből, csak az újabb és újabb kiírások, a futószalagon folyó képzések és a "haveri kör" érdekeinek mindenáron való védelme érdekli őket.
Te nem azért vagy a felnőttképzés világában, mert hoppá, egy újabb terület, amire az EU-ból rengeteg pénz ömlik, amiért csak annyit kell csinálni, hogy nagyon figyelsz arra, hogy még véletlenül se alkoss újat, mert azt rosszallóan néznék a haverok, hanem engedelmesen csinálod azt, amit az állam diktál.
Te nem azért vagy a felnőttképzés világában, hogy olyan képzéseket csinálj, amelyeket a megrendelő csak kipipál egy csekklistán, hogy na, ezt is letudtuk, most jöjjön valami fontosabb, például a radírgumi rendelés.
Te nem ezért vagy a felnőttképzésben.
Te azért vagy a felnőttképzésben, mert tényleg érdekel, mert van valami, amit el szeretnél mondani, tovább szeretnél adni és hasznosnak találod.
Te azért vagy a felnőttképzésben, mert értékesnek tartod, mert hiszel az élethosszig tartó tanulásban, mert biztos vagy abban, hogy a tanulás a hosszú és a boldog élet titka.
Bármilyen tanulás.
Legyen az szervezett, egy jól megszervezett képzésen, jó oktatókkal, vagy szervezetlen, egy apró ötlet Mari nénitől a sarki zöldségestől az uborka savanyítására.
Te azért vagy a felnőttképzésben, mert saját lábon állsz és szeretnél olyan készségeket átadni másoknak, amelyekről tudod, hogy jobb lesz tőle az életük.
Te hiszel az emberi fejlődésben, hiszel a jövőben és hiszel a tudás erejében.
Igen, még 2019 Magyarországán is. Mondom, optimista vagy.
Ezért vagy a felnőttképzésben.
Na most, valamiért az úton belebotlottál a felnőttképzési engedélybe.
Előfordulnak ilyen kisebb-nagyobb kanyarok. Az emberi élet nem lineáris.
Lineárisnak csak azok a hatalmasok akarják láttatni, akik az emberekből bábokat, behódoló, engedelmes, kihasználható szolgákat akarnak csinálni. Ők nem akarnak önálló, valóban független embereket, ezért láttatják lineárisnak, kiszámíthatónak, pontról pontra veendőnek az életet.
Az emberi élet azonban kanyarokkal teli.
Úgy gondoltad, az egyik ilyen kanyarban, miért is ne lehetne felnőttképzési engedélyed?
Nem a pályázatok a fő tevékenységed és OKJ-val sem foglalkozol, azonban jó, ha van ilyened, mint a felnőttképzési engedély. Sosem lehet tudni, mire lehet majd felhasználni.
Nem tudtad, mert honnan is tudhattad volna, hogy az engedélyezett felnőttképzés világa nem a piaci világ logikája szerint működik.
Az engedélyezett felnőttképzés az állam felségterülete.
Külön szabályokkal, amelyeknek csak egy része van leírva, jogszabályok formájában.
Ezeket itt jobb oldalt megtalálhatod.
A szabályok nagy része az engedélyezett felnőttképzésben, ráadásul a fontosabbak, nincsenek leírva.
Ott vagy kis képzőként, akinek nem fő profilja a pályázat.
Volt egy-két engedélyezett képzésed, valami működik, valami van, de annyira nagy hangsúlyt nem fektettél az egészre.
És most ott van a kezedben a papír, hogy jönnek. Ellenőrzésre.
Hirtelen azt sem tudod, hová fogj, mivel tudod megkezdeni a felkészülést.
Ha még sosem láttál felnőttképzési ellenőrzést, akkor is tudod, hogy ezt azért nem árt komolyan venned.
Nagyon jó az elgondolás.
Vedd komolyan.
A bírságok nem vicces mennyiségek.
Az ellenőrzést nem fogja érdekelni, hogy csak egy-két képzésed volt és nem a pályázati képzéseket százasával, szakmányban letoló felnőttképzési nagyiparos vagy, bundával és szivarral.
(Lábjegyzet: Habár a felnőttképzési nagyiparosokra pont nem ez jellemző.
Igazi "értelmiségi" (grrrr, már a szótól is kirázza az embert a hideg, nem a fogalommal van a baj, hanem azzal, amit Magyarországon a magyar értelmiség csinált belőle) nagyiparosként rendkívül szerényeknek tűnnek, öltözködésileg. Minél szerényebb, annál nagyobb ragadozó, saját tapasztalat.
Valódi csúcsragadozók, báránybundában.)
Szóval, az ellenőrzést nem fogja befolyásolni, hogy csak egy-két, igazán értékes, karakteres és kifejlesztett képzésed volt, vagy éppen százasával tolod a jellegtelen, pályázatos tucattanfolyamokat. A bírság ugyanannyi mindkét esetben.
Mit tudsz tenni a felnőttképzési ellenőrzésre felkészülésnél?
Ezért jött létre ez a projekt, a felnőttképzési ellenőrzés blog.
A blogban az egész felkészülés útját, folyamatát végig tudod venni, tanácsokkal, javaslatokkal, esettanulmányokkal és néhány lazító és a készületeket elősegítő cikkel.
Önvédelmi tippek az átláthatóság jegyében.
A felnőttképzési engedély és ellenőrzésének szabályainak csak egy részét olvashatod a jogszabályokban. A lényeg azonban sokszor láthatatlan. Nem írják le, nem mondják el. A transzparencia sosem volt a magyar állam erőssége.
Ettől függetlenül, önvédelmed első vonala a felnőttképzési jogszabályok.
Ismerd őket.
Tudd, mi van bennük.
Az izgalmas kalandregényeknél is izgalmasabbak, mert megtanítanak virtuálisan építkezni az ellenőrzés során.
Ebben a felnőttképzési ellenőrzés blog projektben olvashatod azokat a nüanszokat is, amelyeket még azoktól sem fogsz hallani, akik egy ellenőrzést már végigéltek. Egyetlen egy darab felnőttképzési ellenőrzésből még nem lehet messzemenő következtetéseket levonni.
Miért érdemes elolvasnod a blogot, milyen pluszt tud adni neked az ellenőrzésben felkészülésben?
Ki alkotta meg ezt a projektet, ki írta a cikkeket?
Pásztor Eszter Stella vagyok, a hivatalos nevem Pásztor Eszter.
Egy évtizedig adtam tanácsot felnőttképzésben, hihetetlen mennyiségben.
Voltak nagy cég ügyfeleim is, de legfőképpen pont olyan kis cégekkel dolgoztam együtt, mint amilyen te vagy. Képviseltem és védtem őket szemléken, ellenőrzéseken, főleg az engedély elődjénél, az akkreditációnál, sokszor a konkurenciájuk, nagy cégek embereinek ellenében.
Rengeteg projektet vittem végig. Rengeteg mindent láttam és hallottam. Két éve nem dolgozom felnőttképzési engedély tanácsadóként. A napokban kaptam meg a levelet a hatóságtól, hogy a 2003 óta folyamatosan megújított felnőttképzési szakértői státuszomat (értsd: ellenőr) felfüggeszti. Jogosan, hiszen az elmúlt két évben szándékosan nem voltam továbbképzésen, nem akarok felnőttképzési szakértőként dolgozni. Törölhetnek is.
A tapasztalatok azonban nem vesznek el. Olvashatod őket a blogban.
Ha most lesz először felnőttképzési ellenőrzésed, de akkor is, ha már volt ilyened, szükséged van minden információra, amihez csak hozzá tudsz jutni.
Tudom, mert nem csak tanácsadó voltam.
Jártam már a te cipődben is.
2002 és 2010 között egy meglehetősen nagy nyelvi képző központot alakítottam ki és vezettem. Sosem pályáztam, sosem volt állami megrendelésem. A piacból éltünk. Ismerem a képzések mindennapjait.
A felnőttképzésnek nem csak a jogszabályi és adminisztrációs részét ismerem, mint rengeteg, a képzést csak az íróasztal mögül ismerő ellenőr-tanácsadó, akik a saját pénzükből sosem kockáztattak, sosem fektettek be egy fillért sem felnőttképzésbe, de közben meg tanácsot adnak benne.
Velük ellentétben én ismerem a felnőttképzés gyakorlatát.
Tudom, milyen az, amikor anyuka jön az ügyfélszolgálatra, hogy kicsiny gyermeke miért nem tud angolul, pedig jár órára. Ekkor az ember kicsit elbeszélget, majd előveszi a jelenléti íveket és kiviláglik, a kicsiny gyermek valahová máshová szokott járni, órára nem nagyon.
Tudom, milyen az, amikor jönnek emberek és imádnak órára járni.
Tudom, milyen az, amikor a szemek felcsillannak, mert jó az óra és úgy jönnek ki az ügyfelek.
Mindezt tudom, mert végigéltem, végigcsináltam, végigdolgoztam.
És mellette ismerem a jogszabályokat is. Több száz projektet végigvittem ezen a területen.
Ez különleges tudás. Nem mindennap jutsz hozzá. Most mégis, itt, ebben a blogban elolvashatod, hiszen az ellenőrzés előtt, és utána is, az információ, a tudás, a tájékozottság értékes.
Az ellenőrzésre felkészülvén és olvasván a blogot látni fogod, hogy az ellenőrök nagy többsége nem azért jön egy képzőhöz, hogy valóban segítsen neki és valóban konstruktívan álljon hozzá a dolgokhoz.
Az ellenőrök többsége, saját tapasztalatom szerint, egyszerűen a rendszer kiszolgálója és azért jön majd hozzád, a képzőhöz, hogy mindenáron hibákat találjon. Ott is, ahol nincsenek.
Vagy a mikroszkóppal is alig látható hibákból felhőkarcolót csináljon.
A felnőttképzési engedély ellenőrzésének rendszere úgy van megalkotva, hogy az ellenőrzés során nem tudsz plusz pontot elérni. Olyan nincs.
Legalábbis 2001 és 2017 között nem volt és erősen valószínűsíthető, hogy most sincs ilyen.
Ha valamit nagyon jól csinálsz, az ugyanúgy 0 pont, mint egy olyan képzőnél, aki azt az adott területet tessék-lássék, éppen hogy csak a minimumot elérve teljesíti.
Ha valami nem érdekel, és nem foglalkozol vele, akkor amiatt bukhatod az engedélyed, hiába vannak szuper képzéseid.
Az ellenőrzésen csak és kizárólag mínusz pontok vannak.
Az ellenőrzések célja éppen ezért, ha logikusan belegondolunk, véleményem szerint, nem a képzések valódi fejlesztése, hanem a bírságolás.
Szaftos bírságok.
Milliós tételek.
Hiába, minden szentnek maga felé hajlik a keze.
A bírság tételeket megtalálod a 2013. évi LXXVII. felnőttképzési törvény 20. paragrafusában.
Van, amikor a minimálbér egytől a tízszereséig terjedő összeg.
Van, amikor a legkisebb bírság tétel a minimálbér nyolcszorosa.
Van, amikor a büntetési tétel a minimálbér hússzorosa.
Ezért is jó, ha felkészülsz. A hatóságot nem fogja érdekelni a vállalkozói lelkesedésed.
Az ellenőrzések célja a hibatalálás, és mivel a hibákból jönnek a bírságok, ezért a bírságolás.
(Lábjegyzet: Egy pillanatra játsszunk el a gondolattal, hogy milyen lenne a felnőttképzési ellenőrzés, ha egy "normális", tényleg a fejlesztést elősegítő, a képzőt egyenrangú félként kezelő minőségbiztosítási audit lenne.
Először is, lennének plusz pontok.
Súlyozva lennének a területek, a felnőttképzési szerződésben egy vesszőhiba nem lenne ugyanolyan súlyú, mintha egyáltalán nem lenne felnőttképzési szerződés.
A legfontosabb azonban, hogy ha valóban a jobbítási szándék vezette volna a döntéshozókat, akik az ellenőrzés rendszerét kitalálták, akkor úgy csinálnák, mint ahogy a Nyugat-Európában és Észak-Amerikában elterjedt minőségbiztosítási rendszereknél számos esetben működik.
Van egy audit, ahol kijönnek, megnézik, mi működik, mi nem. Tanácsokat is adnak. Leírják. Mindenki számára elfogadottak és egyértelműek a feltételek, a kritériumrendszer.
Majd megbeszélnek egy időpontot, újból visszajönnek és megnézik, hogy a közösen megbeszélt, közösen elfogadott javaslatok alapján hogyan működik a cég.
Egyenrangúként kezelik a másik felet. A feltételek mindenkinek világosak, azokat a felek önként vállalták, miután megismerték azokat, a javaslatok konszenzus alapján jönnek létre.
A magyar felnőttképzési ellenőrzés valami egészen más logikát használ.
Az ellenőrök kijönnek és a vérmérsékletük szerint a kákán is a csomót keresik. Azonnal lőnek és kiszámíthatatlanok. Nem mindenki ilyen, de jobb, ha felkészülsz rá, mert inkább ilyenek, mint nem.
A szovjet diktatórikus típusú módszerek ezek szerint a mai napig is éreztetik hatásukat Magyarországon.
Végül is, legyünk optimisták és mondjuk azt, van hová fejlődnie a magyar rendszernek.
Ha már átveszünk dolgokat, akkor érdemes lehet talán olyanoktól tanulni, akik ezt – értsd a kapitalizmust – régebb óta és jobban csinálják mint mi. Nem kell mindig mindenben feltalálni a spanyolviaszt.
Mondjuk, az is igaz, hogy lehet, nem ez a cél, hanem valami teljesen más.)
Ami téged illet kis képzőként:
azért csinálod a felnőttképzést, mert hiszel abban, hogy a tevékenységed értékes.
Ezért is fogtál vállalkozásba, hiszen a saját ötleteidet akarod megvalósítani.
Nem végrehajtó vagy, hanem alkotó.
A felnőttképzési engedély, a felnőttképzési ellenőrzés világa ellenben nem az alkotásról és az egyedi megoldásokról szól.
Örök optimistaként, vállalkozóként mégis tanulhatsz belőle.
Olyan képességeket és készségeket, amelyeket később a vállalkozásod során is tudsz kamatoztatni.
Vállalkozóként minden nap, minden pillanat a tanulásról szól. Melyek azok a képességek, amelyeket az ellenőrzés során használni tudsz és később, a vállalkozás mindennapjaiban is praktikusak?
Íme:
Az ellenőrök folyton belekötnek valamibe?
Kiváló alkalom értékesítési képességeid fejlesztésére!
Tudod, az értékesítésben ezt hívjuk kifogáskezelésnek. Magyarországon az egyik legelhanyagoltabb területe az értékesítésnek. Nem csoda, hiszen az egyik legnehezebb feladat az értékesítés során. Arról nem is beszélve, értékesítőként mennyire idegesítő tud lenni. Ráadásul itthon ezt a készséget, mármint a belekötést, az állam minden6ó jelenlétének köszönhetően az állampolgárok kénytelenek profi szintre fejleszteni. Annyira belejövünk, hogy mindig ezt használjuk.
Neked viszont az ellenőrzésnél lehetőséged lesz arra, hogy kifogáskezelési képességeid fejleszd! Sikeres értékesítések alapjait rakod ezzel le. Kifogáskezelési képességeid fejlesztése befolyással lesz értékesítési tevékenységedre.
Az ellenőrök személyeskednek?
A legjobb alkalom, hogy gyakorolhasd kommunikációs készségeidet.
Aki azt állítja, hogy neki sosem volt problémás tárgyalása, az vagy nem tárgyalt komolyan, vagy, mondjuk úgy finoman, összekeveri a tényeket, vagy az is lehet, hogy elfelejtette.
A lényeg, hogy visszaverd az ellenőrök támadásait, anélkül, hogy a torkuknak ugranál. Igazi kommunikációs mesterhez méltó feladat. Kemény ellenfeled lesz, azok az ellenőrök, akik a személyeskedés eszközét az ellenőrzéseken használják, nem most használják először. Különleges érzékük van a bicskanyitogató stílushoz.
Az, hogy ha ilyen emberekkel tudsz bánni, nagyon nagy előny lesz tárgyalásokon. Az ellenőrzésen kifejlesztett képességeiddel, sztártárgyalóvá leszel!
Az ellenőrök nem-megfelelőségekkel szórják tele a jegyzőkönyvet?
Ennél jobban nem is tudnád gyakorolni érvelési képességeidet.
Megtalálni az érvelésükben azt, ami nem úgy van és saját magadat megvédeni.
Ezek a képességek nagyon jól fognak majd jönni, amikor jönnek az alkalmazottaid bértárgyalásra.
Te meg csak nézel és kifejted, hogy a múltkor is láttál egy vesszőhibát a szállítóknak szóló e-mailben (az ellenőröktől is érdemes tanulni), különben is, veled csinálja? Veled, akinek ... (itt kitöltöd, hány embert és/vagy állatot) kell etetned?
Az érvelési képességeidet csiszolhatod, hogy megfelelően tudd a megtanult technikákat bevetni egy-egy bértárgyaláson.
Az ellenőrök csúcsragadozók?
Vállalkozóként, akár tisztában vagy ezzel, akár nem, egy cápákkal teli akváriumban úszol.
Főleg kezdő vállalkozóként, kezdő képzőként, az ember hajlamos azt gondolni, hogy csak az álmaidat valósítod meg, a többi majd jön magától. Aha. Királylány, lesznek még meglepetéseid. Tudom, nekem is voltak, mert én is ebben a cipőben jártam.
Most már nem, már felismerem a cápákat és az akvárium többi lakosát is. Ez egy nagyon fontos képesség, vállalkozóként az egyik legfontosabb készséged. Ez nem szakma, ez művészet.
A trükk az, hogy vannak olyan cápák, amelyek pontynak álcázzák magukat. Kezdőket még át lehet vele verni. Olykor, ha szórakozottak, akkor még a haladókat is.
A ponty-trükk azonban átlátszó. Tényleg, azért, egy ponty nem akkora.
A legtrükkösebb cápák tinédzser bálnának öltöznek.
A legis-legis-legtrükkösebb cápák kifejlesztették a szárazföldön létezés képességét és panda jelmezt öltenek magukra. Vagy bármilyen jelmezt, ami nem kelt gyanút. Aztán jól megharapnak és megesznek.
Az ellenőrzés remek alkalom arra, hogy cápa-detektoraidat élesítsd.
Szükséged lesz rá, mert egyelőre kis cég vagy, de ha, sőt, nem ha, hanem amikor, nagyobbra nősz, jönnek majd a konkurensek.
És, mivel felnőttképzésről beszélünk és Magyarországról, ezek a konkurensek bizony állami fegyverekkel is rendelkezhető konkurensek lesznek.
Az ellenőrzésen tudod fejleszteni a konkurencia-semlegesítő képességeidet! Nagyon jól fog jönni az üzleti mindennapokban.
Milyen az ellenőr, hogyan viselkedj vele, csúcsragadozó, zúzós, hasítós, vagy tárgyilagos?
Az ellenőrzés elsőrendű terepe az emberismeretnek.
Ez az a tudományág, amit vállalkozóként nem lehet elég hosszasan és elég alaposan gyakorolni. Mindig elő-és előjönnek az emberi psziché újabb és újabb bugyrai. Az ellenőrzés páratlan lehetőség arra, hogy megedzd emberismerő izmaid.
Ezt a tudást alkalmazhatod majd az értékesítésben, tárgyalásoknál, stratégiában.
A leglényegesebb az ellenőrzésre felkészülésnél mégis csak az, hogy bízz magadban. Tudd, hogy mi az ellenőrzés célja, ismerd a jogszabályokat, próbáld felismerni az ellenőröket és készülj fel.
A jó felkészülés a jó ellenőrzés alapja.
A felnőttképzési ellenőrzési blog projekt most véget ér.
Ha most találtad meg a blogot, most olvasod először, akkor kétféleképpen tudsz a blogból és a tartalmából profitálni.
Az egyik opció, hogy az első cikkel kezded, és utána végighaladsz az írásokon.
A másik opció, hogy itt jobb oldalt, fent, a blog címe alatt megtalálod a cikkek listáját, kedvedre tudsz válogatni a témák között.
Az ellenőrzés sok minden, többek között tanulási alkalom.
A felnőttképzésben dolgozol.
Hiszel a lifelong learning-ben.
Érdemes tehát a felnőttképzési ellenőrzést is egy tanfolyamnak venned.
Használnod belőle, amit használni tudsz, fejleszteni magad, a képességeidet.
Vállalkozóként ezek fontos tulajdonságok. És mi még?
Elolvashatod a kezdő vállalkozóknak szóló blog projektben, a
Citromból limonádét blogban.
Comments
Post a Comment